Dr. Ali COŞKUN, Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı

 • Doğum Tarihi ve Yeri : 28.01.1964,  Samsun
 • Bitirdiği İlk ve Orta Öğretim Okulları : Samsun Subaşı İlk Okulu, Samsun Namık Kemal Orta Okulu ve Lisesi
 • Mezun Olduğu Üniversite ve Dönemi  :  Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi, 1987 mezunu
 • İhtisas Yaptığı Uzmanlık Dalı  ve Yılı  : Biyokimya ve Klinik Biyokimya, 1996 Mezunu
 • İhtisas Yaptığı Üniversite ve Bölümü   : Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Biyokimya Anabilim Dalı
 • Uzmanlık Bitirme Tezi  :   Müsküler Egzersizde L-Karnitin, Dekstroz ve Adrenalin’in, Rat Serbest Karnitin, Glikojen ve Laktat Düzeylerine etkileri.

İhtisas Süresince Yaptığı 10’dan fazla bilimsel makalesi yurt içi ve yurt dışı prestijli tıp dergilerinde yayımlandı.

Mesleki Özel İlgi Alanları  :  İleri Semen-Sperm- kısırlık  ( Kruger )  analizleri, Lipid Kliniği Çalışmaları, Diyabet ve Kalp hastalıkları Laboratuvar Akreditasyonu ve kalite Standartları, TUS Biyokimyası

Extra Yapabildikleri  : İyi derecede resim ve karikatür çizimi, Orjinal Tıbbi animasyon çizimleri, Tıp Ressamlığı.        Tüm İdari Görevler. İyi derecede İngilizce okuyabiliyor.

Hobileri :

Çizgi Roman Okumak ( Zagor, Teksas, Tommiks, Swing, tombraks, Tarkan, Teks, vs.),  Karikatür çizmek, Bilimsel kitap yazmak, Laboratuvar deneyleri yapmak, Uzak doğu savunma sporları yapmak.

MESLEKİ  TECRÜBELERİ:

Devlet Hizmetindeki Görevleri :

1996 – 2011 yılları arasında Ünye Devlet Hastanesi Merkez Laboratuvarı Sorumlu Şefliği yapmıştır ve bu dönemde özellikle 1996 – 2000 yılları arasında Ünye Devlet Hastanesi Laboratuvarlarının test kapasitesi ve cihazlarının modernize edilmesinde çok başarılı örnek olacak çalışmalar yapmış, Laboratuvarın hastalıkların tanı ve tedavisinde ne denli önemli olduğu  kavramını, herkese bilinçlendirmiştir.İlave olarak 1997 – 2003 yılları arasında 7 yıl süresince Baştabip Yardımcılığı, ardından 2004 – 2010 yılları arasında 7 yıl süresince de Ünye İlçe Sağlık Grup Başkanı ( Ünye Sağlık Müdürü ) olarak görev yapmıştır. Ünye Sağlık Grup Başkanlığı süresinde yaptığı çalışmalarla : Ünye’ye 3. Sağlık ocağının açılmasına, Yeşilkart, 112 acil ve Sağlık Grup Başkanlığı binalarının açılmasına, 5 katlı Toplum Sağlığı Binasının yapılmasına , Ünye İlçe Sağlık Grup Başkanlığının idari kurum ve 10’larca denetim personelinden teşekkül ettirilerek ciddi bir kurum hüviyetine bürünmesine ve daha birçok sağlık alanında faydalı çalışmaya öncülük etmiş, unutulmaz güzel bir yol açmıştır. 2010 – 2020 yılları arasında  Ünye Devlet hastanesi laboratuarlarının kalite olarak ve cihaz kapasitesi olarak, daha üst düzeye gelmesinde yoğun ve başarılı çalışmaları olmuştur. Mesleki olarak Devlet kurumlarından birçok teşekkür ve takdir belgeleri almıştır. 2020 yılında yapacağı yeni hareketler için emekli olmuştur.

Özel Sektör Tecrübeleri :

 • 1997 – 2005 yılları arasında 9 yıl süresince kendi kurduğu COŞKUN Tıbbi Tahliller ve Hormon Laboratuvarlarının part time mesul müdürlüğünü yaptı.
 • 2005 – 2013 yılları arasında 9 yıl süresince kurucu ortağı ve mesul müdürü olduğu Özel Ünye Karadeniz İç Hastalıkları Merkezi – Özel Ünye Tıp Merkezi Laboratuvarlarının sorumlusu(http://www.unyeozelkaradenizichastaliklarimerkezi.com/)olarak part time görev yaptı.
 • 2002 Yılında Ünye Fenerbahçeliler Derneğinin ( ÜNFED ) Kurucu Başkanı Oldu.,

 • 2020 YILININ sevgililer günü Ünye Devlet Hastanesinden 33 yıllık hekimliğin sonunda emekli oldu ve akabinde Özel Ünye Çakırtepe Hastanesinde Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı olarak ayrıca Genel Koordinatör olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılının Mart ayından beri de bu hastanenin BAŞABİPLİĞİ ve MESUL MÜDÜRLÜĞÜ görevine getirildi.
 • 2020 yılında Ordu Tabipler Odasında katıldığı  seçimlerde, Ordu Tabipler Odası Başkanı seçildi.

Hekim Olarak  Toplam hizmet süresi :  1987 – Halen devam ediyor 

Yayınlanmış 4 karikatür kitabı mevcuttur :

 • Karikatür tarihi ve Ali Coşkun’dan bir Albüm Karikatür kitabını 1986 yılında çıkardı.
 • KIZIL ELMA Tüm Türk Tarihi Karikatür Kitabını 2018 yılında çıkardı.
 • Karikatürlerle Tıp Tarihi  Kitabını 2019 yılında çıkardı.
 • Fener’in Karanlıkla Mücadelesi Karikatür Kitabını  2019 yılında çıkardı.

Hedef  : Tıp araştırma alanında Nobel Ödülü almak, Ardında Eğitici kitaplar bırakmak. Yayınlanmış 1 adet Tıp kitabı mevcuttur , bu kitabın aynı zamanda editörlüğünü de yapmıştır :                                            Obeziteye Multidisipliner yaklaşım, Editörler : Ali Coşkun ve Demet Yalçın Kehribar, Akademisyen Kitabevi, 2020 Ankara.

Medeni Durumu :

 • 1985 yılında evlendi, Eşi  Ayşe COŞKUN kimya öğretmeni,
 • Hüseyin Sina COŞKUN adında bir oğlu var, mesleği doktor ve OMÜ Samsun Tıp Fakültesinde Ortopedi ve Travmatoloji Anabilimdalında Doktor öğretim üyesi olarak ( yardımcı doçent ) olarak görev yapmaktadır.
 • Necla Kamer COŞKUN adında ECZACI bir kızı var, Ayrıca Farmakoloji alanında deneysel tezli yüksek lisans diplomasına da sahiptir ve Halen Samsun’da Limon Eczanesi’nin sahibidir.
 • Dr. Ali COŞKUN, ORDU ilinin 1996 yılından beri Ünye ilçesinde oturmaktadır.

Cep Telefonu : 0 505 401 99 44       E-mail : auc.bdr@gmail.com