Dünya Artık Eskisi Gibi Olamaz!

Corona tüm dünyada pandemi yaptığı ölümcül 2019-2020 salgınından sonra, dünyada artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Bugünden itibaren, İster doğal yoldan olsun, ister ise biyolojik savaş olarak üretilsin virüslere karşı gafil avlanmamamız, hayatta kalmamız ve nesillerimizin sağlıklı olarak devam edebilmesi için en önemli şarttır.

Ne kadar çabuk adapte olursak o kadar avantajlı konuma geçeriz: Artık yeni bir dünya dizayn edildi hem de bir salgın eliyle.

Çalışmalar, gayretler ve istatistik veriler göstermiştir ki: Coronavirüs salgını yakın zamanda püskürtülecektir. En azında bu durum Ülkemiz için böyle olacaktır.

Corona salgını, Devletimizin top yekün aldığı ciddi önlemler, Devletimizin kadim geleneğimiz olan ” problemleri istişare kurulu ile çözme” genetiği, Bilim Kurulu’nun aklı en güzel şekilde kullanma becerisi, Sağlık Bakanlığımızın muazzam akıl yürüterek yaptığı hamleler ve hepsinden de önemlisi, cephedeki sağlık ordumuzun geri çekilmeden, korkmadan müdafaa ve akabinde hücum saldırısıyla Ülkemizden yakın zamanda inşallah püskürtülecek gibi görünüyor.

Peki, bundan sonra ne olacak?

Bundan sonra önümüzdeki yıllarda, hatta ben derim ki, ömrümüzün sonuna kadar ‘gafil avlanmamak’ en önemli taktik olacaktır.

Gafil yakalanmamanın birinci kuralı;  artık önümüzdeki
Yıllar içinde sokağa her çıkışta cebimizde temiz bir maske olmalı ve kalabalık alana girince bu maskeyi takmalıyız.

Unutmayın! Maskeyi, karşılıklı 2 kişi takarsa bulaştırıcılık her hastalık için % 2’nin altına düşüyor. Sakın maskeyi ihmal etmeyelim.

Ayrıca; tüm market ve dükkân çalışanlarının, esnafların, gerektiğinde ve riskli durumlarda kullanmak üzere maske ve şeffaf siperliğe sahip olmaları şarttır.

Kucaklayıp öpmek yok.

İkinci kural; İnsanları kucaklayıp öpmeyi ben de seviyordum ama bu işi de sosyal mesafede selam alma verme şekline sokarak yeniden dizayn etmemiz gerekecek ve son derece de gereklidir. Sokakta ve kafelerde iki insan arası mesafe en az bir buçuk metre olmalıdır.

Sigara mutlaka terk edilmelidir

Üçüncü kural; Sigara mutlaka terkedilmelidir! Aksi takdirde salgınların alt etmek isteyeceği ilk hedefte sigara içenler olacaktır.

Dördüncü kural; Su ve sabun ile olan temasımızı azami ölçüde artırmalıyız. Riskli ve kalabalık ortamlardan eve her gelişimizde, dış giysilerimizin hemen balkonda sabaha kadar havalandırılması, kendimizin de hemen duşa girmesi kaçınılmaz bir durum olmalıdır.

Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır!


Yakın bir gelecekte eczanelerde antibiyotik raflarının yerini anti-viral ilaçlar alacaktır.

Tıbbi Laboratuvarlar, viral patojenleri teşhis etmek için yaygın olarak yeni yöntemleri kullanacaklardır.

Virüsler, artık insanlığın en büyük düşmanlarından olacaklardır, ister doğal yoldan olsun ister ise biyolojik savaş olarak üretilsin, tehlikeli olacaklardır.

Hayatımız ‘da daha pek çok değişiklik olacaktır, olmalıdır da.

Bu arada, ailemize de en önemli ve kaliteli zamanı ayırmayı ihmal etmeyelim!

En önemlisi de her zaman pozitif yaklaşımda olmalıyız, moralimizi asla bozmamalıyız. Kalın sağlıcakla.